V prvih dveh, začetnem in nadaljevalnem tečaju pridobljeno znanje nam omogoča, da si pogledamo, kako se z nič bistveno večjim znanjem velik skladatelj odpravi ustvarjat. V predavanjih bomo poskušali ugotoviti, s katerimi problemi se skladatelj sooča, ko komponira, in katere rešitve so se skozi zgodovino izkazale kot uspešne, katere kot neuspešne. V vsakem predavanju bo določen problem obravnavan na konkretnih primeri skladb skladateljev, kot so Richard Strauss, Wolfgang Amadeus Mozart, Johann
Sebastian Bach … Ne le to! - pogledali si bomo tudi, kako te spretnosti nekateri zelo uspešno uporabljajo v popularni glasbi.
Tečaj priporočam vsem udeležencem začetnega in nadaljevalnega tečaja, zlasti pa vsem glasbenim navdušencem, ki bi se radi seznanili s postopki, ki so jih uporabljali veliki skladatelji. Prav tako tečaj priporočam vsem, ki se ukvarjajo z igranjem inštrumenta, in tistim, ki v takšni ali drugačni obliki komponirajo glasbo, a formalne izobrazbe s tega področja niso pridobili. Za razumevanje zadostuje osnovna glasbena izobrazba, pridobljena v glasbeni šoli.
Začeli bomo še nekaj metrov pred štartno črto prvega predavanja začetnega tečaja – vprašali se bomo namreč, zakaj je durova lestvica takšna, zakaj so v njej točno ti toni. To bomo storili s pomočjo alikvotnega niza, začetka in konca glasbe, ki ga bomo prav tako ponovno uporabili v zadnjem predavanju. V njem si bomo pogledali, s kakšnimi spremembami glasbenik prehaja iz enega dura v drugega. V drugem in tretjem predavanju si bomo pogledali osnove vodenja glasov horizontalno (melodije) in vertikalno (harmonije) – seznanili se bomo s ključnimi pojmi in glavnimi pravili. Priporočil bom tudi literaturo za nadaljnji študij obeh področij.
Pridobljeno znanje iz naprednega tečaja boste lahko uporabili predvsem v analizi del, ki bi jih radi izvajali, tisti, ki že igrate inštrumente, boste v skladbah odkrili nove izzive, bolj zagreti pa ga boste lahko uporabljali tudi v svojih kompozicijah. Verjamem, da boste po tem tečaju v glasbi bistveno bolj uživali, ker se boste zavedali postopkov, uporabljenih v njenem nastajanju in v neizmernem bogastvu, ki ga glasba ponuja.
Za ta tečaj boste potrebovali:
• Notni zvezek ali z interneta natisnjen notni papir (http://people.virginia.edu/~pdr4h/musicpaper/widerule.pdf)
• svinčnik in radirko,
• natisnjeno klaviaturo (https://mega.nz/#!gwRjVKhA!vrdTDaHytfJC1bGkBFhlGgOfrcI3NbIiDlI-Fmk4kBE),
• med posameznimi predavanji je nujna ponovitev doma, ker bo sicer predavanje popolnoma brez učinka! Priskrbel bom vaje za utrditev po vsakem predavanju.
Če si želite tečaj ogledati takoj vam je na voljo na tej povezavi.