V današnjem času je varnost pri delu skupna odgovornost vseh - tako delavcev kot delodajalcev in je ključnega pomena za zagotavljanje zdravja in dobrega počutja zaposlenih. Kljub temu se nezgode in poškodbe pri delu še vedno dogajajo in predstavljajo resno težavo, saj lahko povzročijo različne posledice za vse vpletene strani.
Na predavanju bomo izpostavili pomen varnosti pri delu ter skušali razumeti pravne in praktične vidike, ki se nanašajo na obravnavo nezgod in poškodb pri delu ter njihovim negativnim posledicam, ki vplivajo na poškodovance (povzročitelje) in delodajalce (odgovorne osebe v podjetju) v Sloveniji.
Za poškodovanca lahko nezgoda povzroči fizične poškodbe, ki lahko vplivajo na njegovo zdravje, zmanjšajo sposobnost za delo ali celo povzročijo invalidnost. Poleg fizičnih poškodb lahko nezgoda pri delu prizadene tudi poškodovančev psihološki in čustveni well-being.
Predstavili bomo tudi najpomembnejše določbe zakona, ki ureja varnost pri delu – Zakon o varnosti in zdravju pri delu, sistem za prijavo in obravnavo nezgod pri delu, ki vključuje prijavo nezgode delodajalcu in ustreznim institucijam, kot je Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) ter relevantne statistične podatke nezgod in poškodb pri delu v Sloveniji.
Obravanavali bomo pravice in obveznosti delodajalca ter vrste odgovornosti, ki jih v takih primerih nosi. Ko pride do nezgod zaradi pomanjkljivega varnostnega sistema ali zanemarjanja varnostnih predpisov s strani delodajalca ali odgovorne osebe v podjetju, so lahko posledice zelo resne, saj lahko povzročitelj nezgode prevzame moralno, pravno in finančno odgovornost za povzročeno škodo.
Delodajalec, kot odgovorna oseba v podjetju, nosi pomembno vlogo pri zagotavljanju varnosti pri delu, saj je dolžna izvajati vse potrebne ukrepe za preprečevanje nezgod in poškodb pri delu. To vključuje vzpostavljanje ustreznega sistema upravljanja varnosti pri delu, zagotavljanje izobraževanja in usposabljanja zaposlenih glede varnosti ter redno ocenjevanje tveganj na delovnem mestu. Če delodajalec ne izpolnjuje teh obveznosti, se lahko sooča z različnimi posledicami, kot so kazni, odškodninske zahtevke ali celo zaprtje podjetja.
Na kratko se bomo posvetili tudi obveznostim in odgovornostim delavcev, kajti povzročitelj nezgode je lahko delavec sam ali druga oseba zato je lahko soočen s pravnimi posledicami, kot so civilne tožbe ali kazenske sankcije, če je njegovo ravnanje vplivalo na nezgodo.
Prav tako bodo na koncu izpostavljeni primeri dobre prakse ter ukrepi, ki se lahko izvajajo za preprečevanje nezgod pri delu. Celotno predavanje bo podkrepljeno s prikazom praktičnih primerov, saj bo z razumevanjem teh vidikov mogoče prispevati k izboljšanju varnosti pri delu in zmanjšanju števila nezgod ter poškodb pri delu v Sloveniji.