Šola se je dobro začela, snov se nabira, nam pa učenje ne gre ravno od rok – kaj zdaj?
Učenje je sestavni del našega življenja, najbolj intenzivno je v otroškem obdobju in v šolskem obdobju. Včasih učenje doživljamo kot zelo prijetno, na primer, ko se učimo igranja nove igre, velikokrat pa kot nekaj groznega in mučnega – predvsem se ti občutki pojavljajo ob šolskem učenju. Šola je del našega življenja, ki nam poleg znanja ponuja ogromno izkušenj. Da pa bi bilo učenje bolj učinkovito in prijetno, se moramo naučiti tudi, kako se učiti.
Na webinarju Trening učenje učenja se bomo pogovarjali prav o tem – kako naj se učimo, da bo to učenje učinkovito, da si bomo v krajšem času zapomnili več in bo ta snov ostala dlje v našem spominu.
Najprej si bomo ogledali, kaj sploh je učenje in kako se razlikuje od učinkovitega učenja. Ker se učenje dogaja v možganih, je pomembno, da vemo, kako le-ti delujejo, zato bomo namignili, katere stvari imajo možgani radi in kako te vplivajo na naše učenje.
Prvi korak do uspešnega učenja je dobra organizacija prostora in časa. Spoznali bomo, kako naj uredimo prostor in kako lahko načrtujemo časovni okvir za učenje, kajti dobra časovna razporeditev je dobra motivacija!
Na učenje vplivajo tudi različni dejavniki. Se vam je že kdaj zgodilo, da ste bili tik pred tem, da zbolite, ali pa ste bili zelo lačni? Ste se takrat lahko učili? Naučili se bomo, kaj vse so ti dejavniki in kako jih prepoznati.
Za učenje je seveda pomembna motivacija. Zagotovo poznate izraz: "Joj, ne da se mi..." Pogledali si bomo, kaj je motivacija in kako jo lahko izboljšamo. Ponudili bomo nekaj konkretnih napotkov.
Spregovorili bomo tudi o spominu in kaj lahko storimo, da bi naučeno ostalo dlje časa v našem spominu. Ste vedeli, da po 1 uri pozabimo približno 50% naučenega, po 1 dnevu pa kar 70%? Čas je, da si zapomnite čim več!
Velik del webinarja bomo namenili pogovoru o učnih stilih – vidni, slušni in gibalni stil učenja. Pogledali bomo, kaj to pomeni in kako usmeriti naše učenje, da bo skladno z našim stilom. Kdor svojega stila še ne pozna, bo na webinarju dobil tudi vprašalnik, da bo spoznal svoj stil.
Na koncu bomo pa spoznali še, kaj so učne strategije in kako nam pomagajo pri učenju. Vsi poznamo miselni vzorec, zelo malo pa jih ve, kako vpliva na absorpcijo snovi. Kaj pa tisti, ki jim miselni vzorec ne pomaga pri učenju? Med vsemi strategijami bo zagotovo našel tiste, ki mu bodo najbolj ustrezale.